Nasz profil na Facebook
47 Pomnik Jana Heweliusza
Nr Kolejny:0

 

PODSTAWOWE INFORMACJE:

USYTUOWANIE:

Na skwerze przy ul. Korzennej naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego.
54.21’14”N  18.38’55”E

WYMIARY:

Postument wymiary max : 80,00 cm x 180,00 cm x 131,00 cm
Wymiary figury max : 230,00 cm x 160,00 cm x 131,00 cm
Wysokość całego pomnika: 310,00 cm

DATA ODSŁONIĘCIA:

28. 01. 2006 r.

AUTOR PROJEKTU/WYKONAWCA:

Jan Szczypka

WŁAŚCICIEL/OPIEKUN:

Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

OPIS:

Współczesny pomnik  poświęcony pamięci  gdańszczanina Jana Heweliusza, astronoma, matematyka, wynalazcy, rytownika. W monumencie zobrazowana jest postać  siedzącego Heweliusza z książką na kolanie i z astrolabium w lewej ręce. Postać  została przedstawiona  realistycznie, w stroju historycznym inspirowanym  przedstawieniem Jana Heweliusza w miedziorycie J. Falcka. Figura jest odlewem z brązu, stoi na cokole z granitu w kolorze jasnoszarym. W części frontowej pomnika (wschodniej) na cokole znajduje się napis z liter mosiężnych : JAN HEWELIUSZ.

Na tylnej części figury znajduje się podpis twórcy pomnika: JAN SZCZYPKA 2003, oraz znak firmowy: BRONZE MADE BY ARTPRODUCT Studio Szymanowo Adress POZNAŃ UL.BROSSA31 POLAND.  Przed pomnikiem, od strony wschodniej, w płaszczyźnie chodnika, znajduje się tablica z napisem o treści: JAN HEWELIUSZ, WYBITNY NAUKOWIEC, TWÓRCA ATLASU NIEBA, ODKRYWCA WIELU KOMET I GWIAZDOZBIORÓW, GENIALNY KONSTRUKTOR I WYNALAZCA, ZNANY GDAŃSKI BROWARNIK.

Informacja uzupełniająca o upamiętnionym wydarzeniu /osobie

Wybitny gdańszczanin, rajca gdański, właściciel browaru i drukarni, zasłynął  w całej Europie jako uczony i badacz, który przyczynił się do rozwoju astronomii. Jego największym dziełem jest licząca 563 strony Selenographia z kilkuset rysunkami i mapami Księżyca zawierająca cały dorobek naukowy Heweliusza dotyczący jego obserwacji Drogi Mlecznej, księżyca i słońca  oraz rozdziały poświecone konstruowaniu lunet. Następnym dziełem była Cometographia zawierająca opis i historię komet, w tym dziewięciu odkrytych przez Heweliusza. Kolejnym dziełem była Machinae Coelestis, w którym opisana jest m.in. 46 metrowa luneta skonstruowana przez Heweliusza. Ostatnim dziełem jego życia był Katalog gwiazd stałych z jego autorskimi rycinami gwiazdozbiorów. Na dachu swoich trzech kamienic miał największe i najlepiej wyposażone obserwatorium w Europie. Heweliusz  uważany jest  za  niezwykły fenomen osobowy, w którym talenty badacza-astronoma, matematyka i wynalazcy (instrumenty do obserwacji astronomicznych, śruba mikrometryczna)  łączyły się  z talentami humanistycznymi.1. 
[1389805 bajtów]

2. 
[1662707 bajtów]

3. 
[1662707 bajtów]
 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni