Nasz profil na Facebook
8 Pomnik Bitwy pod Oliwą

 

 

PODSTAWOWE INFORMACJE:

USYTUOWANIE:

Na terenie lasów komunalnych m. Gdańska ( dzielnica Gdańsk-Oliwa),na wzgórzu Pachołek ( w rzeczywistości jedna z  3 kulminacji Wzgórza Pachołek, historyczna nazwa Luisenberg).

54.24’46”N  18.33’3”E

WYMIARY:

Wysokość obelisku: 2,30 m
Wysokość całkowita (obelisku z cokołem i podstawą): 3,70 m                                                
Szerokość/długość obelisku:   1,20 m x 1,30 m

DATA ODSŁONIĘCIA:

W 1889 r. wzniesiony jako monument poświęcony żonie Fryderyka III królowej  Luizie.W 1975 r. przearanżowany na pomnik Bitwy pod Oliwą.
22. 07. 1975 r. – odsłonięcie pomnika Bitwy pod Oliwą.

AUTOR PROJEKTU/WYKONAWCA:

nieznani

WŁAŚCICIEL/OPIEKUN:

Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

OPIS:

Monument w formie obelisku kamiennego  upamiętniający polskie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji w Bitwie morskiej pod Oliwą 28 XI 1627. Pomnik, w aktualnej formie  powstał w roku 1975 z wykorzystaniem XIX-wiecznej konstrukcji architektonicznej memoriału Królowej pruskiej Luizy (cokół i obelisk, wykonane w roku 1889) uzupełnionej współczesnymi tablicami  oraz rzeźbą przedstawiającą głowę króla Zygmunta III Wazy umieszczoną na szczycie (obecnie niezachowaną).

Monument ma formę obelisku na trzystopniowym cokole schodkowym z szeroką podstawą cokołu objętą kamiennym krawężnikiem. Obelisk ma formę ściętego ostrosłupa i zbudowany jest z 3 rzędów szaroróżowych bloków granitowych z łupaną fakturą powierzchni. Na bloku szczytowym uwypuklona jest podstawa  istniejącej pierwotnie rzeźby wieńczącej pomnik (w XIX w.- Orzeł Pruski, w 1975- rzeźba przedstawiająca głowę Zygmunta III Wazy)w formie regularnego 6-boku z otworem w środku.

Na dwóch ścianach obelisku w płytkich prostokątnych niszach znajdują się kamienne tablice:

  1. od strony zachodniej z herbem królewskim Zygmunta III Wazy
  2. od strony wschodniej z herbem Gdańska i napisem: „ZYGMUNT III WAZA TWÓRCA POLSKIEJ FLOTY WOJENNEJ, KTÓRA ODNIOSŁA WIELKIE ZWYCIESTWO NAD FLOTĄ WOJENNĄ SZWECJI W BITWIE POD OLIWĄ 28 XI 1627 RENOV 2014”

Informacja uzupełniająca o upamiętnionym wydarzeniu /osobie

Pomnik, obecnie upamiętniający polskie zwycięstwo  nad szwedzką flotą w Bitwie pod Oliwą, pierwotnie był monumentem postawionym na pamiątkę obecności na wzgórzu Pachołek ( ówcześnie Karlsberg)  31 maja 1798 r. królowej Luizy, żony Fryderyka Wilhelma III. Na zachowanych zdjęciach z przełomu XIX/XX w. widoczny jest granitowy obelisk na trzystopniowym cokole z rzeźbą wieńczącą na szczycie, przedstawiającą Orła Pruskiego. Pomnik otoczony był niewysokim ogrodzeniem z metalowych słupków (o przekroju koła  ze stożkową nakrywą i wieńczącą gałką w kształcie szyszki)) połączonych metalowymi rurkami. Podstawa cokołu widoczna na zachowanych zdjęciach jest wybrukowana drobnym brukiem lub wokół cokołu jest jedynie niska dekoracyjna roślinność zadarniająca otoczona po obwodzie ogrodzenia niewielkimi polnymi kamieniami.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945,  zdewastowano pomnik - zerwano orła wieńczącego pomnik królowej Luizy i usunięto tablice.    1. 
[2279407 bajtów]

2. 
[2229070 bajtów]

3. 
[2130595 bajtów]
 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni