Nasz profil na Facebook
Aktualności
Przedszkolne i szkolne ogródki – jak to robią w kraju i na świecie?

20 listopada 2017 roku odbyła się w Gdańsku konferencja „Przedszkolne i szkolne ogródki – jako istotny element rozwoju i edukacji dzieci. Teoria i praktyka w odniesieniu do przykładów z kraju i ze świata”. Konferencja skierowana była do gdańskich przedszkoli i szkół podstawowych, rad rodziców oraz wszystkich zainteresowanych tytułową tematyką.

Eksperci zaproszeni do udziału w konferencji opowiedzieli o idei przedszkolnych i szkolnych ogródków oraz pomysłach, możliwościach i sposobach na ich zakładanie. Pokazali przykłady realizacji ogródków z kraju i ze świata (zielone przestrzenie publiczne w miastach krajów basenu Morza Bałtyckiego, ogródki szkolne w Polsce i Afryce), opowiedzieli o inicjatywach wspierających przedszkolne i szkolne ogrodnictwo Pokażą przykłady realizacji ogródków z kraju i ze świata (m.in. zielone przestrzenie publiczne dla dzieci w miastach krajów basenu Morza Bałtyckiego; praktyka i doświadczenia zakładania ogródków szkolnych w Polsce i Afryce), opowiedzą o inicjatywach wspierających szkolne i przedszkolne ogrodnictwo (Ruch w naturze, Zielona Grządka, RHS Campaign for School Gardening) oraz podpowiedzą, gdzie szukać inspiracji oraz kogo warto zaprosić do współpracy. W ramach konferencji odbędzie się praktyczny warsztat ogrodniczy dla uczestników - „Zimowy ogródek w szkole i przedszkolu”, pokazujący jak w prosty, niedrogi i efektowny sposób można prowadzić edukację ogrodniczą w okresie zimowym. Wstęp jest woln(m.in. Royal Horticultural Society Campaign for School Gardening) oraz podpowiedzieli, gdzie szukać inspiracji oraz kogo warto zaprosić do współpracy.

Ogródek przedszkolny i szkolny może być wspaniałym miejscem wielopłaszczyznowego rozwoju dzieci. Dobrze zorganizowana zielona przestrzeń wspiera motorykę małą i dużą, rozwój intelektualny, oddziałuje na zmysły i wpływa na rozwój umiejętności społecznych. Dlatego tak ważne jest tworzenie takich miejsc dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Organizator konferencji: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Współorganizator: Europejskie Centrum Solidarności

 

Materiały do pobrania:

„Międzynarodowy platforma wsparcia dla ogródków szkolnych - Royal Horticultural Society Campaign for School Gardening.”

Joanna Paniec– Ogrodnik Miejska w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, architekt krajobrazu (SGGW, Warszawa) z kilkunastoletnim doświadczeniem w projektowaniu ogólnodostępnych terenów zieleni miejskiej, placów zabaw, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Animator działań kulturalnych, społecznych, w tym skierowanych do dzieci i rodziców. Prowadzi spotkania poświęcone architekturze krajobrazu. Zainicjowała pomysł konferencji poświęconej szkolnym i przedszkolnym ogródkom, aby propagować w Gdańsku ideę edukacji ogrodniczej oraz inspirować do współpracy w zakresie tworzenia i dbania o wspólne tereny zieleni.

 

„Praktyka i doświadczenia zakładania ogródków szkolnych w Polsce i Afryce (Kenia, Republika Zielonego Przylądka).”

Mariusz Antolak- absolwent architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej (UWM Olsztyn, SGGW Warszawa). Doktor nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka (Wydział Architektury, Politechnika Krakowska). Adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu, UWM w Olsztynie. Autor kilkuset opracowań projektowych i studialnych z zakresu architektury krajobrazu, planowania przestrzennego i ochrony środowiska. Autor kilkudziesięciu publikacji i posterów naukowych, uczestnik kilkuset konferencji, szkoleń, warsztatów i staży (Kenia, Republika Wysp Zielonego Przylądka, Łotwa, Niemcy...). Pomysłodawca i organizator wielu akcji społecznych, konferencji i działań artystycznych w przestrzeniach publicznych. Kierownik autorskiego projektu Global Garden Project, w ramach którego realizuje ogrody przyszkolne w różnych częściach świata.

 

„Ogród przedszkolny – idea i praktyka.”

Ewa Słomińska– Prezes Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego w Gdańsku. Od zawsze nauczycielka gdańskiego przedszkola oraz dyrektor Przedszkola Niepublicznego im. Panienki z okienka w Gdańsku. Łączy pasję życiowa z zawodową. Dzieli się własnym doświadczeniem w miejscach edukacyjnych w Gdańsku, w Polsce i w Europie. Tworzy własną koncepcję rozwoju dziecka, umiejscowionego w rożnych przestrzeniach, które stają się zasobem edukacyjnym. Podpowiada nauczycielom i gdańskim przedszkolom, że warto łączyć i podejmować wspólne  działania edukacyjne i wychowawcze w przestrzeni Miasta Gdańska w różnych obszarach i dla dobra wszechstronnego rozwoju każdego dziecka.

 

„Zielone przestrzenie publiczne dla dzieci w miastach krajów basenu Morza Bałtyckiego. Ruch w naturze, Zielona Grządka – pilotażowy program dla przedszkoli i szkół w powiecie kieleckim.”

Agnieszka Katarzyna Kuźba- Prezes Fundacji Bezpieczne Gniazdo - Safe Nest, nauczycielka z 30-letnim stażem. Wykształcenie pedagogiczne, przyrodnicze, artystyczne. Pedagog, przyrodnik, animator edukacji artystycznej. Realizator wielu projektów na rzecz dzieci. Podróżniczka i uważny obserwator świata. Od wielu lat inspiruje dzieci i dorosłych do miłości, szacunku i tolerancji wobec ludzi i przyrody. Obecnie 5 miesiąc w podróży po Europie. Wędrując, odkrywa zielone miejsca dla dzieci w przestrzeniach publicznych miast oraz inspiruje dorosłych do ich tworzenia.


„Współpraca i partycypacja społeczna w tworzeniu ogrodów szkolnych i społecznych.”

Aleksandra Garnys - ogrodniczka, florystka, edukatorka przyrodnicza. Swoją ścieżkę zawodową od lat kieruje w stronę edukacji ogrodniczej,  będąc ogniwem przekazującym wiedzę: dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom. Nieustannie szuka nowych możliwości realizacji swoich pasji i zdobywania nowych doświadczeń. Realizuje liczne przedsięwzięcia, projekty i warsztaty edukacji ogrodniczej, w takich instytucjach jak: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo -Usługowych, Centrum Informacji Edukacji Ekologicznej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Generacja, Polski Związek Działkowców,  Stowarzyszenie MONAR oraz Centrum Wolontariatu CARITAS.

 

„Zimowy ogródek w szkole i przedszkolu. Praktyczny warsztat dla uczestników konferencji.”

Katarzyna Bellingham- ogrodniczka z pasji i wykształcenia pochodząca z Trójmiasta. Wiele lat pielęgnowała
i projektowała ogrody w Anglii oraz Irlandii, od roku 2006 organizuje wycieczki do Angielskich Ogrodów. W 2011 wróciła z rodziną do Polski i stworzyła swój własny ogród na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który udostępniany jest do zwiedzania – służy on także organizacji warsztatów oraz spotkań z przyrodnikami. Ogród uprawiany jest ekologicznie czyli bez użycia chemii w postaci oprysków owadobójczych czy chwastobójczych oraz nawozów sztucznych. Prowadzi również bloga i witrynę ogrodniczą. Katarzyna Bellingham to popularna i lubiana ‘Ogrodniczka w Radiu Gdańsk’ (program można słuchać w każdy poniedziałek po godz. 11), współautorka wielu publikacji oraz programów ogrodniczych na kanale  TVN ‘Maja w Ogrodzie’. Zajmuje się popularyzacją ogrodów ozdobnych naturalnych oraz użytkowych,  uprawianych w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody.

 

Fot: Monika Han/GZDIZ


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni