Nasz profil na Facebook
Aktualności
Jak już zmieniło się Śródmieście i co zmieni się w 2017 roku?

Nowa linia turystyczna „Hop on Hop off”, więcej ulic jednokierunkowych, przebudowa ulicy Długiej i Długiego Targu. To tylko niektóre z planowanych zmian, jakie czekają Śródmieście Gdańska. Miasto przedstawiło swoje plany na czwartkowej konferencji prasowej.

 

- Staramy się kompleksowo i harmonijnie patrzeć na przestrzeń Śródmieścia. Z jednej strony ważni są dla nas mieszkańcy i jakość ich życia, z drugiej strony chcemy podnosić jakość przestrzeni publicznej – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

 

Mieszkańcom Śródmieścia dedykowany jest realizowany właśnie program zagospodarowywania podwórzy jako miejsc, w których można odpocząć od codziennego zgiełku. W ramach programu zaangażowanych we współpracę z miastem jest obecnie 21 podwórzy. 

 

Zmienia się również jakość przestrzeni publicznej w Śródmieściu. W zeszłym roku rewaloryzację przeszły ulice Stągiewna, Stara Stocznia i Straganiarska. W tym roku nową odsłonę zyska ulica Świętego Ducha. Planowana jest między innymi nowa brukowana nawierzchnia, przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnych, uzupełnienie małej architektury i nasadzeń drzew. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ulicy Długiej i Długiego Targu. Właśnie ogłoszony został przetarg na rewaloryzację tego najważniejszego traktu w mieście.

 

Jakość przestrzeni publicznej to także jej estetyka. Na uwagę zasługuje dbałość restauratorów o wygląd ogródków gastronomicznych, których w Śródmieściu sukcesywnie przybywa. Miasto z kolei niezmiennie dba o to, by działalność gospodarcza w Śródmieściu była prowadzona legalnie. W 2016 roku odbyło się około 50 skoordynowanych interwencji połączonych z czasowym zabezpieczeniem towarów.  

 

Nie zapominając o tym, że Śródmieście to również atrakcja turystyczna, miasto uruchamia linię turystyczną „Hop on Hop off”, jednocześnie ograniczając ruch meleksom.

 

- Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce otworzy linię turystyczną „Hop on Hop off” – mówi prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki. – Z myślą o turystach w okresie letnim uruchomiony zostanie autobus, który ułatwi odkrywanie uroków Starego, Głównego i Dolnego Miasta. Wysokiej klasy pojazdy wyposażone w audio przewodniki i ciekawa trasa mają sprawić, że Gdańsk stanie się jeszcze bardziej przyjazny turystom.

 

Nowe rozwiązania czekają również kierowców. W planach miasta jest bowiem zmiana organizacji ruchu w Śródmieściu Gdańska.

 

- Zależy nam na dalszym uspakajaniu ruchu oraz zwiększaniu ilości ulic jednokierunkowych – mówi dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. – W lutym sieć ulic jednokierunkowych powstanie w rejonie ulic Świętojańskiej i Straganiarskiej. Jest to program pilotażowy. Chcemy zobaczyć, jak kierowcy zareagują na te zmiany. Ponadto rozszerzona zostanie strefa ograniczająca ruch dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t.

 

O jakość życia mieszkańców oraz walory kulturowe, historyczne, gospodarcze oraz estetyczne Śródmieścia, poprzez współpracę z różnymi grupami interesariuszy (m.in. mieszkańcami, restauratorami, Strażą Miejską) dba menadżerka Śródmieścia Karina Rembiewska, pracująca w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.

 


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni