Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
Jesteś w: Strona Główna ZDiZ » Konkursy
Konkursy

Aktualne konkursy:

 


Rozstrzygnięte konkursy:


PONOWNY KONKURS NA ARANŻACJĘ MALARSKĄ PRZEJŚCIA PODZIEMNEGO

 

Były już magiczne drzwi prowadzące do Tajemniczego Ogrodu, zaklęte drzwi do Krainy Narnii, teraz będą drzwi prowadzące do tajemniczych zakamarków baśniowego Gdańska. Każdy drzwi własnej wyobraźni będzie mógł otworzyć w Gdańsku jeszcze w tym roku. Nie wcześniej jednak, niż wiosną. Dopiero wtedy na realizacje tego tajemniczego projektu pozwoli aura.

W korytarz z kilkunastoma parami drzwi prowadzących w tajemnicze zakątki wyobraźni zamieni się niebawem tunel pod Podwalem Przedmiejskim. Rozstrzygnięto konkurs na aranżację malarską przejścia podziemnego pod tą ulicą.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła praca Dawida Celek z Wrocławia. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce ex aequo otrzymały prace: Karola Maziarka z Warszawy oraz Ewy Marczewskiej i Dawida Krukowskiego w Gdańska.

Projekt muralu zainspirowany został bogatą historią Gdańska, pozostawia jednak również miejsce dla współczesności. Kompozycja składa się z historycznych rycin miasta – również okolicy Podwala Przedmiejskiego przeplatanych charakterystycznymi dla miasta portalami wejściowymi do kamienic. Użycie drzwi jako elementu muralu wprowadza w przestrzeń ludzką skalę i tworzy przyjazną atmosferę. Tematyka malowidła wprowadza przechodnia w historię miasta i najbliższej okolicy przejścia podziemnego – zwraca uwagę na fakt, iż to miejsce przynależało kiedyś ściśle do urbanistycznej tkanki miejskiej – tak swój projekt opisuje autor zwycięskiej pracy.

Zgodnie z regulaminem konkursu - autorom zwycięskich prac przyznano nagrody w wysokości: 1500 zł – I miejsce, 500 zł – III miejsce.

Teraz z autorem zwycięskiego projektu Zarząd Dróg i Zieleni zawrze umowę na realizację pracy, wynagrodzenie zostanie ustalone w drodze negocjacji. Aranżacja powstanie najwcześniej wiosną, poczekamy na lepszą aurę-wyjaśnia Michał Szymański, zastępca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

ZYCIĘSKIE PRACE:

I MIEJSCE:

III MIEJSCE:


 

 

 

 

 

 

 

KONKURS NA MURAL ARTYSTYCZNY

Jest, gdański mural wyłoniony!
Bardzo gdański, intryguje i z bliska i z daleka, pełen ciekawych detali – symboli grodu nad Motławą (zabytkowych, industrialnych i współczesnych, np. kultowych falowców) - niekwestionowanym zwycięzcą internetowego głosowania został mural autorstwa gdańskiego artysty – Marcina Budzińskiego. Swój głos oddało na niego 1085 gdańszczan.

 
Zwycięski mural gdański
Fot. mat. konkursowe

W głosowaniu internetowym na gdański mural oddanych zostało łącznie 1567 ważnych głosów, z czego na zwycięski projekt - 1085. Zwycięski mural, to ten z sylwetą lwa stworzonego z bardzo gdańskich detali – wśród nich: Bazylika Mariacka, zabytkowe kamienice, stoczniowe dźwigi, czy sławne gdańskie falowce. Co ciekawe, malowidło to zdobyło także największe uznanie jury konkursowego. – Bardzo ciekawa i przemyślana praca. Nieprzypadkowa – wyraźnie i dobrze osadzona w naszym gdańskim kontekście. To mural wyraźnie dedykowany naszemu miastu. Pełen interesujących detali, które warto odkrywać, przez to ciekawy zarówno z dalszej, jak i bliskiej perspektywy. Świetnie wpisujący się w kolorystykę ceglanego budynku – mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej i członek jury konkursowego Michał Szymański.

- Trudno się nie cieszyć – komentuje werdykt mieszkańców autor zwycięskiego projektu. - Tym bardziej, że to jedna z najlepszych ścian w mieście. Pan Marcin jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Mural na budynku przy ul. 3 Maja nie będzie jego pierwszym. Ostatnim głośnym przedsięwzięciem gdańskiego artysty był mural na Przymorzu, który przedstawia oryginalny znaczek pocztowy, wydany na 19. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego murale zdobią także inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź.

Przypomnijmy, otwarty konkurs na pierwszy gdański mural, który zdobić ma ścianę należącego do miasta budynku przy ulicy 3 Maja 16, ogłoszony został w październiku. Wybór zwycięskiej pracy odbywał się dwuetapowo. Najpierw nadesłane projekty zostały ocenione (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy. Do drugiego etapu konkursu – czyli do głosowania internetowego zakwalifikowane zostały 3 prace, które otrzymały największą liczbę punktów. I ostatecznie to mieszkańcy zdecydowali o tym, który z tych projektów zdobić będzie przestrzeń miasta.

Z autorem zwycięskiego projektu, wybranego w głosowaniu internetowym, podpisana zostanie umowa na realizację muralu na kwotę nie większą niż 12.000,00 zł brutto. Zwycięski mural pojawić ma się na ścianie budynku do końca tego roku. 

Polecamy:

email: info@zdiz.gda.pl
©2010 Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku